Vishay/Dale RNC60H1401BSB14
RNC60H1401BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1401BSB14
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1401BSB14.pdf
Availability of RNC60H1401BSB14
QUANTITY
RNC60H1401BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1401BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1401BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1401BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1401BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1401BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1401BSB14
IC DAC 12BIT MULT MONO 18-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX ETH DUAL GIG 196-MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 34VWM 61.9VC DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 555MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
PRE-COILED CLEAR SNAP-ON MARKERS datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
LED ASSY 1X4 RA 3MM GREEN DIFF datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf