Vishay/Dale RWR81N1430FRB12
RWR81N1430FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1430FRB12
Brief Description
RES 143 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1430FRB12.pdf
Availability of RWR81N1430FRB12
QUANTITY
RWR81N1430FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1430FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1430FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1430FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1430FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1430FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1430FRB12
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 30LB 5.9" datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 120W datasheet.pdf