FFF YS18015000J0G
YS18015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YS18015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YS18015000J0G.pdf
Availability of YS18015000J0G
QUANTITY
YS18015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YS18015000J0G
Internal Part NumberEIS-YS18015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYS
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YS18015000J0G
Related LinksYS1801, YS18015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YS18015000J0G Details Description
Related parts for YS18015000J0G
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
INPUT OPTOPTOCOUPLER 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
QIKMT PIN HDR RA 6 POS datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NAT 1=100' datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf