EPCOS (TDK) B43601B5277M67
B43601B5277M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B5277M67
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601B5277M67.pdf
Availability of B43601B5277M67
QUANTITY
B43601B5277M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B5277M67
Internal Part NumberEIS-B43601B5277M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.76A
Impedance570 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B5277M67
Related LinksB43601B, B43601B5277M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B5277M67 Details Description
Related parts for B43601B5277M67
CONN HEADER 12POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 3.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
D4SL-N3EFG-D5 datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 350MA 4W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD323 datasheet.pdf