EPCOS (TDK) B43601B9157M87
B43601B9157M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B9157M87
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601B9157M87.pdf
Availability of B43601B9157M87
QUANTITY
B43601B9157M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B9157M87
Internal Part NumberEIS-B43601B9157M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance980 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B9157M87
Related LinksB43601B, B43601B9157M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B9157M87 Details Description
Related parts for B43601B9157M87
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV MICROPWR 8-MSOP datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf