EPCOS (TDK) B43601B9567M60
B43601B9567M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B9567M60
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601B9567M60.pdf
Availability of B43601B9567M60
QUANTITY
B43601B9567M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B9567M60
Internal Part NumberEIS-B43601B9567M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.44A
Impedance270 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B9567M60
Related LinksB43601B, B43601B9567M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B9567M60 Details Description
Related parts for B43601B9567M60
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf