Panduit MLT8EH15-LP
MLT8EH15-LP picture photo
Mfg. Part Number
MLT8EH15-LP
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
*STEEL-TY* 1/2"EH .015THK
Datasheet Download
MLT8EH15-LP.pdf
Availability of MLT8EH15-LP
QUANTITY
MLT8EH15-LP Order Process
Ship out your order
Specifications of MLT8EH15-LP
Internal Part NumberEIS-MLT8EH15-LP
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPan-Steel® MLT
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter8.00" (203.20mm)
Length2.47' (754.38mm)
Width0.500" (12.70mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength700 lbs (317.52 kg)
Features-
MaterialSteel, 304
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLT8EH15-LP
Related LinksMLT8E, MLT8EH15-LP Datasheet, Panduit Distributor
MLT8EH15-LP Details Description
Related parts for MLT8EH15-LP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .4W MONO 8LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SOD128 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS SWITCH OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
BEVEL 5.00MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf