EPCOS (TDK) B43601C2827M62
B43601C2827M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601C2827M62
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601C2827M62.pdf
Availability of B43601C2827M62
QUANTITY
B43601C2827M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601C2827M62
Internal Part NumberEIS-B43601C2827M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601C2827M62
Related LinksB43601C, B43601C2827M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601C2827M62 Details Description
Related parts for B43601C2827M62
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 60VC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.53 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf