EPCOS (TDK) B43601E2277M82
B43601E2277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43601E2277M82
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601E2277M82.pdf
Availability of B43601E2277M82
QUANTITY
B43601E2277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601E2277M82
Internal Part NumberEIS-B43601E2277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance460 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601E2277M82
Related LinksB43601E, B43601E2277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601E2277M82 Details Description
Related parts for B43601E2277M82
IC CLK BUFFER 1:9 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf