EPCOS (TDK) B43601E2567M80
B43601E2567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43601E2567M80
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601E2567M80.pdf
Availability of B43601E2567M80
QUANTITY
B43601E2567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601E2567M80
Internal Part NumberEIS-B43601E2567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601E2567M80
Related LinksB43601E, B43601E2567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601E2567M80 Details Description
Related parts for B43601E2567M80
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 12A 600V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
SR BTS CB FT 5 ASY datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.8VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf