EPCOS (TDK) B43693A2226Q7
B43693A2226Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B43693A2226Q7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 250V AXIAL
Datasheet Download
B43693A2226Q7.pdf
Availability of B43693A2226Q7
QUANTITY
B43693A2226Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43693A2226Q7
Internal Part NumberEIS-B43693A2226Q7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43693
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.3 Ohm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance500 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43693A2226Q7
Related LinksB43693, B43693A2226Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43693A2226Q7 Details Description
Related parts for B43693A2226Q7
CAP CER 2200PF 25V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
1 AXIS NPN 0.3M CABLE+4PIN M12 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf