EPCOS (TDK) B43740A9398M
B43740A9398M picture photo
Mfg. Part Number
B43740A9398M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43740A9398M.pdf
Availability of B43740A9398M
QUANTITY
B43740A9398M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43740A9398M
Internal Part NumberEIS-B43740A9398M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43740
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.693" (119.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43740A9398M
Related LinksB43740, B43740A9398M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43740A9398M Details Description
Related parts for B43740A9398M
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.6A 110 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 49 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf