EPCOS (TDK) B43760A9828M3
B43760A9828M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43760A9828M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43760A9828M3.pdf
Availability of B43760A9828M3
QUANTITY
B43760A9828M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43760A9828M3
Internal Part NumberEIS-B43760A9828M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43760
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)7.547" (191.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43760A9828M3
Related LinksB43760, B43760A9828M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43760A9828M3 Details Description
Related parts for B43760A9828M3
CONN RCPT HSNG 4POS CST-100 II datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 200RES .5M datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM datasheet.pdf