EPCOS (TDK) B43821F2474M
B43821F2474M picture photo
Mfg. Part Number
B43821F2474M
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43821F2474M.pdf
Availability of B43821F2474M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43821F2474M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43821F2474M
Internal Part NumberEIS-B43821F2474M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)395 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43821F2474M
Related LinksB43821, B43821F2474M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43821F2474M Details Description
Related parts for B43821F2474M
CONN HEADER 8POS .100 SGL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAPIN FEET PCB datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
REED SENSOR 15-30AT J-LEAD SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf