EPCOS (TDK) B43858A4225M8
B43858A4225M8 picture photo
Mfg. Part Number
B43858A4225M8
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43858A4225M8.pdf
Availability of B43858A4225M8
QUANTITY
B43858A4225M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43858A4225M8
Internal Part NumberEIS-B43858A4225M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43858A4225M8
Related LinksB43858, B43858A4225M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43858A4225M8 Details Description
Related parts for B43858A4225M8
IC LED Driver 55mA Backlight 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE M25 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
TERMINAL ST5P1 V1 / EN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SRT datasheet.pdf