EPCOS (TDK) B43866C1157M
B43866C1157M picture photo
Mfg. Part Number
B43866C1157M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
B43866C1157M.pdf
Availability of B43866C1157M
QUANTITY
B43866C1157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43866C1157M
Internal Part NumberEIS-B43866C1157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43866
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43866C1157M
Related LinksB43866, B43866C1157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43866C1157M Details Description
Related parts for B43866C1157M
CONN HDR BRKWAY 30POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 240QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR RX 5V 14-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 20BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW 1005 datasheet.pdf
RES 57.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf