EPCOS (TDK) B43866C4156M
B43866C4156M picture photo
Mfg. Part Number
B43866C4156M
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43866C4156M.pdf
Availability of B43866C4156M
QUANTITY
B43866C4156M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43866C4156M
Internal Part NumberEIS-B43866C4156M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43866
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43866C4156M
Related LinksB43866, B43866C4156M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43866C4156M Details Description
Related parts for B43866C4156M
IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 28-DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLU 3/16" X 4' datasheet.pdf
CLAMP TIE HVY #25SCR WR BK15.1" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 24A 2.72 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
1500UF 400V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf