United Chemi-Con KTF500B684M31N0T00
KTF500B684M31N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTF500B684M31N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
KTF500B684M31N0T00.pdf
Availability of KTF500B684M31N0T00
QUANTITY
KTF500B684M31N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTF500B684M31N0T00
Internal Part NumberEIS-KTF500B684M31N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTF500B684M31N0T00
Related LinksKTF500B68, KTF500B684M31N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTF500B684M31N0T00 Details Description
Related parts for KTF500B684M31N0T00
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 490.3KPA STD DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 100POS SMD datasheet.pdf
HEADER 19POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 251MA 2 OHM TH datasheet.pdf