SSI Technologies Inc P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-R-I36-4.5V-000-000
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
PLATE END ZAP PA ORANGE datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A TO263-5 datasheet.pdf
IC PFC BALLAST CTLR 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 3500K 80CRI datasheet.pdf
400 MSPS 14-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf