Microchip Technology DSC1018DC1-022.0000T
DSC1018DC1-022.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DC1-022.0000T
Brief Description
OSC MEMS 22.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DC1-022.0000T.pdf
Availability of DSC1018DC1-022.0000T
QUANTITY
DSC1018DC1-022.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DC1-022.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1018DC1-022.0000T
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DC1-022.0000T
Related LinksDSC1018DC1, DSC1018DC1-022.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DC1-022.0000T Details Description
Related parts for DSC1018DC1-022.0000T
TERM BLK SAK 4 TS32 KRG BROWN datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 48-TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER DIFF LVDS 2CH 8SOIC datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC GATE XNOR 2CH X2-DFN1210-8 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A .590 datasheet.pdf