Micro Commercial Components (MCC) SMCJ36CA-TP
SMCJ36CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ36CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet Download
SMCJ36CA-TP.pdf
Availability of SMCJ36CA-TP
QUANTITY
SMCJ36CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ36CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ36CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ36CA-TP
Related LinksSMCJ3, SMCJ36CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ36CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ36CA-TP
CONN HEADER 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR SS BASIC SHAPED LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf