EPCOS (TDK) B43888A9336M
B43888A9336M picture photo
Mfg. Part Number
B43888A9336M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43888A9336M.pdf
Availability of B43888A9336M
QUANTITY
B43888A9336M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43888A9336M
Internal Part NumberEIS-B43888A9336M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43888
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43888A9336M
Related LinksB43888, B43888A9336M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43888A9336M Details Description
Related parts for B43888A9336M
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.13"L X 7.95"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 176LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf