EPCOS (TDK) B48621A9115Q024
B48621A9115Q024 picture photo
Mfg. Part Number
B48621A9115Q024
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 110F -10% +30% 56V CHAS MNT
Datasheet Download
B48621A9115Q024.pdf
Availability of B48621A9115Q024
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B48621A9115Q024 Order Process
Ship out your order
Specifications of B48621A9115Q024
Internal Part NumberEIS-B48621A9115Q024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesUltraCap®
PackagingBulk
Capacitance110F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated56V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.90000 Hrs @ 25°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Screw Terminals
Lead Spacing-
Size / Dimension21.732" L x 13.583" W (552.00mm x 345.00mm)
Height - Seated (Max)5.433" (138.00mm)
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B48621A9115Q024
Related LinksB48621A, B48621A9115Q024 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B48621A9115Q024 Details Description
Related parts for B48621A9115Q024
CONN HDR DUAL 54POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
5 SECTION MARKER LABELS datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.280" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 88POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 25NS 63BGA datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf