Crydom B53TP25C-10
B53TP25C-10 picture photo
Mfg. Part Number
B53TP25C-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR IP20 25A 3PHAS PNL MNT
Datasheet Download
B53TP25C-10.pdf
Availability of B53TP25C-10
QUANTITY
B53TP25C-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of B53TP25C-10
Internal Part NumberEIS-B53TP25C-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D Model53TP IP20 Series.sat53TP IP20 Series.dwg53TP IP20 Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53TP
PackagingTube
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B53TP25C-10
Related LinksB53TP, B53TP25C-10 Datasheet, Crydom Distributor
B53TP25C-10 Details Description
Related parts for B53TP25C-10
IC VREF SHUNT 4.01V SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
KIT DEV INTERFACE IPM MINIDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
WIRELESS TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 480MA 360 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf