Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D150D-F
MCM01-001D150D-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D150D-F
Brief Description
CAP PTFE 15PF 0.5PF 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D150D-F.pdf
Availability of MCM01-001D150D-F
QUANTITY
MCM01-001D150D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D150D-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D150D-F
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D150D-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D150D-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D150D-F Details Description
Related parts for MCM01-001D150D-F
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS VERT .100 15AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
070 MLC CAP HSG 6P BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SC 3.81/17/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS 6MM datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf