Vishay/Dale RNC55H8872DSBSL
RNC55H8872DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8872DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8872DSBSL.pdf
Availability of RNC55H8872DSBSL
QUANTITY
RNC55H8872DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8872DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8872DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8872DSBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8872DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8872DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H8872DSBSL
RES SMD 21 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 8A 17 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
DP WGK 25 SW datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf