EPCOS (TDK) B57164K103J
B57164K103J picture photo
Mfg. Part Number
B57164K103J
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% RAD
Datasheet Download
B57164K103J.pdf
Availability of B57164K103J
QUANTITY
B57164K103J Order Process
Ship out your order
Specifications of B57164K103J
Internal Part NumberEIS-B57164K103J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/1004300K
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max450mW
Length - Lead Wire1.42" (36.00mm)
Mounting TypePCB, Through Hole
Package / CaseDisc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57164K103J
Related LinksB5716, B57164K103J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B57164K103J Details Description
Related parts for B57164K103J
IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC SUPERVSR PUSHPULL 3.08V SOT23 datasheet.pdf
IC OP AMP 85MHZ R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP COND 6.5"L NAT datasheet.pdf
THYRISTOR INV 410A 600V TO-200AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf