EPCOS (TDK) B57164K151K
B57164K151K picture photo
Mfg. Part Number
B57164K151K
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 150 OHM 10% RAD
Datasheet Download
B57164K151K.pdf
Availability of B57164K151K
QUANTITY
B57164K151K Order Process
Ship out your order
Specifications of B57164K151K
Internal Part NumberEIS-B57164K151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C150
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/1003200K
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max450mW
Length - Lead Wire1.42" (36.00mm)
Mounting TypePCB, Through Hole
Package / CaseDisc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57164K151K
Related LinksB5716, B57164K151K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B57164K151K Details Description
Related parts for B57164K151K
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 11POS W/PIN datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DVR DUAL 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ16B M40 datasheet.pdf
CABLE CONVERTER 2' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V C0G 1210 datasheet.pdf