EPCOS (TDK) B57861S502F40
B57861S502F40 picture photo
Mfg. Part Number
B57861S502F40
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 5.0K OHM 1% RAD
Datasheet Download
B57861S502F40.pdf
Availability of B57861S502F40
QUANTITY
B57861S502F40 Order Process
Ship out your order
Specifications of B57861S502F40
Internal Part NumberEIS-B57861S502F40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±1%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/1003988K
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Power - Max60mW
Length - Lead Wire1.48" (37.50mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57861S502F40
Related LinksB57861, B57861S502F40 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B57861S502F40 Details Description
Related parts for B57861S502F40
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf