NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK101-50GS,127
BUK101-50GS,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK101-50GS,127
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 29A TO220AB
Datasheet Download
BUK101-50GS,127.pdf
Availability of BUK101-50GS,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK101-50GS,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK101-50GS,127
Internal Part NumberEIS-BUK101-50GS,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesTOPFET™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load50V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)29A
Rds On (Typ)35 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionOver Temperature, Over Voltage
Operating Temperature150°C (TJ)
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK101-50GS,127
BUK101-50GS,127 Details Description
Related parts for BUK101-50GS,127
CONN PG21 METAL 4 POS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X2 20QSOP datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 930MA 420 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 105MA 900 MOHM datasheet.pdf
CPC SRS CONN KIT SIZE 23 24W datasheet.pdf