EPCOS (TDK) B57891M472J
B57891M472J picture photo
Mfg. Part Number
B57891M472J
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 5% RAD
Datasheet Download
B57891M472J.pdf
Availability of B57891M472J
QUANTITY
B57891M472J Order Process
Ship out your order
Specifications of B57891M472J
Internal Part NumberEIS-B57891M472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C4.7k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/1003980K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max200mW
Length - Lead Wire1.42" (36.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57891M472J
Related LinksB5789, B57891M472J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B57891M472J Details Description
Related parts for B57891M472J
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AER 0.100 C27/2 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 11.3A 9.35 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 65A TO247AC datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
680UF 450V 40X50MM 85C 5000H datasheet.pdf