EPCOS (TDK) B59012B1080B70
B59012B1080B70 picture photo
Mfg. Part Number
B59012B1080B70
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
PTC THERMISTOR B 1012-B 80-A 70
Datasheet Download
B59012B1080B70.pdf
Availability of B59012B1080B70
QUANTITY
B59012B1080B70 Order Process
Ship out your order
Specifications of B59012B1080B70
Internal Part NumberEIS-B59012B1080B70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C-
Resistance Tolerance-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 6.0mm Dia x 4.0mm W
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B59012B1080B70
Related LinksB59012B, B59012B1080B70 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B59012B1080B70 Details Description
Related parts for B59012B1080B70
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 14SO datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 100 OHM 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 6A D02 FUSE GREEN datasheet.pdf
RES SMD 20.3KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf