EPCOS (TDK) B64290P683X65
B64290P683X65 picture photo
Mfg. Part Number
B64290P683X65
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE TOROID 1UH T65
Datasheet Download
B64290P683X65.pdf
Availability of B64290P683X65
QUANTITY
B64290P683X65 Order Process
Ship out your order
Specifications of B64290P683X65
Internal Part NumberEIS-B64290P683X65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB64290
Core TypeToroid
Inductance Factor (Al)1µH
Tolerance±30%
GapUngapped
Effective Permeability (µe)-
Initial Permeability (µi)4500
MaterialT65
Core Factor (ΣI/A) mm-15.65
Effective Length (le) mm5.99
Effective Area (Ae) mm²1.06
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³6.4
FinishParylene
Supplier Device PackageR 3.05 x 1.27 x 1.27
Height1.29mm
Length-
Width-
Diameter3.07mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B64290P683X65
Related LinksB64290, B64290P683X65 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B64290P683X65 Details Description
Related parts for B64290P683X65
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ELEVATOR DOOR datasheet.pdf
MOD INSERT 2PORT IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE CLAMP NAT 0.75" datasheet.pdf