EPCOS (TDK) B65511A25A1
B65511A25A1 picture photo
Mfg. Part Number
B65511A25A1
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE P 25NH K1
Datasheet Download
B65511A25A1.pdf
Availability of B65511A25A1
QUANTITY
B65511A25A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65511A25A1
Internal Part NumberEIS-B65511A25A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65511
Core TypeP
Inductance Factor (Al)25nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)28
Initial Permeability (µi)80
MaterialK1
Core Factor (ΣI/A) mm-11.43
Effective Length (le) mm10
Effective Area (Ae) mm²7
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³70
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 7 x 4
Height2.10mm
Length-
Width-
Diameter7.35mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65511A25A1
Related LinksB6551, B65511A25A1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65511A25A1 Details Description
Related parts for B65511A25A1
CONN EDGECARD 60POS .125 WW datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SST PRESSURE TRANSDUCERS datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 10 V datasheet.pdf