EPCOS (TDK) B65517D250J48
B65517D250J48 picture photo
Mfg. Part Number
B65517D250J48
Brief Description
FERRITE CORE P 250NH N48
Datasheet Download
B65517D250J48.pdf
Availability of B65517D250J48
QUANTITY
B65517D250J48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65517D250J48
Internal Part NumberEIS-B65517D250J48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65517
Core TypeP
Inductance Factor (Al)250nH
Tolerance±5%
GapGapped
Effective Permeability (µe)249
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-11.25
Effective Length (le) mm12.5
Effective Area (Ae) mm²10
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³125
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 9 x 5
Height2.70mm
Length-
Width-
Diameter9.30mm