EPCOS (TDK) B65531D63A33
B65531D63A33 picture photo
Mfg. Part Number
B65531D63A33
Brief Description
FERRITE CORE P 63NH M33
Datasheet Download
B65531D63A33.pdf
Availability of B65531D63A33
QUANTITY
B65531D63A33 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65531D63A33
Internal Part NumberEIS-B65531D63A33
FamilyFerrite Cores
SeriesB65531
Core TypeP
Inductance Factor (Al)63nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)50
Initial Permeability (µi)750
MaterialM33
Core Factor (ΣI/A) mm-11
Effective Length (le) mm15.9
Effective Area (Ae) mm²15.9
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³253
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 11 x 7
Height3.30mm
Length-
Width-
Diameter11.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65531D63A33
Related LinksB65531, B65531D63A33 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65531D63A33 Details Description
Related parts for B65531D63A33
FIXED IND 4.7UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 14SO datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf