EPCOS (TDK) B65805J160A87
B65805J160A87 picture photo
Mfg. Part Number
B65805J160A87
Brief Description
FERRITE CORE RM N87
Datasheet Download
B65805J160A87.pdf
Availability of B65805J160A87
QUANTITY
B65805J160A87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65805J160A87
Internal Part NumberEIS-B65805J160A87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65805
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)118
Initial Permeability (µi)-
MaterialN87
Core Factor (ΣI/A) mm-10.93
Effective Length (le) mm22.1
Effective Area (Ae) mm²23.8
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²18
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³526
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 5
Height5.25mm
Length14.60mm
Width6.80mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65805J160A87
Related LinksB65805, B65805J160A87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65805J160A87 Details Description
Related parts for B65805J160A87
FERRITE ARRAY 400MA 300 OHMS SMD datasheet.pdf
IC VOLT DET 3.08V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK DIVIDER 1:2 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf