EPCOS (TDK) B65839A160J38
B65839A160J38 picture photo
Mfg. Part Number
B65839A160J38
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE EP 160NH T38
Datasheet Download
B65839A160J38.pdf
Availability of B65839A160J38
QUANTITY
B65839A160J38 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65839A160J38
Internal Part NumberEIS-B65839A160J38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65839
Core TypeEP
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±5%
GapGapped
Effective Permeability (µe)194
Initial Permeability (µi)2300
MaterialT38
Core Factor (ΣI/A) mm-11.52
Effective Length (le) mm15.7
Effective Area (Ae) mm²10.3
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²8.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³162
FinishUncoated
Supplier Device PackageEP 7
Height3.75mm
Length9.40mm
Width6.50mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65839A160J38
Related LinksB65839, B65839A160J38 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65839A160J38 Details Description
Related parts for B65839A160J38
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CASE PLSTC BLK 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
IGBT 1200V 240A 1500W PLUS247 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf