| Internal Part Number | EIS-B65839AR65 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Magnetics - Transformer, Inductor Components | |
| Family | Ferrite Cores | |
| Series | B65839 | |
| Core Type | EP | |
| Inductance Factor (Al) | 3µH | |
| Tolerance | -20%, +30% | |
| Gap | Ungapped | |
| Effective Permeability (µe) | 3640 | |
| Initial Permeability (µi) | 5200 | |
| Material | T65 | |
| Core Factor (ΣI/A) mm-1 | 1.52 | |
| Effective Length (le) mm | 15.7 | |
| Effective Area (Ae) mm² | 10.3 | |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm² | 8.5 | |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 162 | |
| Finish | Uncoated | |
| Supplier Device Package | EP 7 | |
| Height | 3.75mm | |
| Length | 9.40mm | |
| Width | 6.50mm | |