EPCOS (TDK) B72205S2251K101
B72205S2251K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72205S2251K101
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
B72205S2251K101.pdf
Availability of B72205S2251K101
QUANTITY
B72205S2251K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72205S2251K101
Internal Part NumberEIS-B72205S2251K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72205S2251K101
Related LinksB72205S, B72205S2251K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72205S2251K101 Details Description
Related parts for B72205S2251K101
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 12pF 90 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OSC XO 164.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
120MM FAN FILTER MEDIA 45PPM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 24" RBW JACKS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf