EPCOS (TDK) B72207S301K211
B72207S301K211 picture photo
Mfg. Part Number
B72207S301K211
Brief Description
VARISTOR 423V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
B72207S301K211.pdf
Availability of B72207S301K211
QUANTITY
B72207S301K211 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72207S301K211
Internal Part NumberEIS-B72207S301K211
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy23J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72207S301K211
Related LinksB72207S, B72207S301K211 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72207S301K211 Details Description
Related parts for B72207S301K211
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #6 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIBER FLAT DIFFUSE REFLECT R1 datasheet.pdf
SL 5.08/04/135 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf