| Internal Part Number | EIS-B72207S421K311 | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 612V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 680V | |
| Varistor Voltage (Max) | 748V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 420VAC | |
| Maximum DC Volts | 560VDC | |
| Energy | 32J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |