EPCOS (TDK) B72207S441K311
B72207S441K311 picture photo
Mfg. Part Number
B72207S441K311
Brief Description
VARISTOR 643.5V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
B72207S441K311.pdf
Availability of B72207S441K311
QUANTITY
B72207S441K311 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72207S441K311
Internal Part NumberEIS-B72207S441K311
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts440VAC
Maximum DC Volts585VDC
Energy34J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72207S441K311
Related LinksB72207S, B72207S441K311 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72207S441K311 Details Description
Related parts for B72207S441K311
IC DRVR FET P-P 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 25POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSIN 8POS DUAL 4.2MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf