EPCOS (TDK) B72210S511K101
B72210S511K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72210S511K101
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 738V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
B72210S511K101.pdf
Availability of B72210S511K101
QUANTITY
B72210S511K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72210S511K101
Internal Part NumberEIS-B72210S511K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy55J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72210S511K101
Related LinksB72210S, B72210S511K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72210S511K101 Details Description
Related parts for B72210S511K101
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 1K POTI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NBSG86ABA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 99.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LZ ENCLOSED SW SPDT SEALED datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, DC, 60M -1 X HA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES 10M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf