Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG41SA
D38999/20JG41SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG41SA.pdf
Availability of D38999/20JG41SA
QUANTITY
D38999/20JG41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41SA
Related LinksD38999/, D38999/20JG41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG41SA Details Description
Related parts for D38999/20JG41SA
SW SNAP SPDT 15A ROLLER QC 125V datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR 8.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
D4N-4C2GR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 6CK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.2A 34.2 MOHM datasheet.pdf