EPCOS (TDK) B72220S600K551
B72220S600K551 picture photo
Mfg. Part Number
B72220S600K551
Brief Description
VARISTOR 90V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
B72220S600K551.pdf
Availability of B72220S600K551
QUANTITY
B72220S600K551 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72220S600K551
Internal Part NumberEIS-B72220S600K551
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy33J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72220S600K551
Related LinksB72220S, B72220S600K551 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72220S600K551 Details Description
Related parts for B72220S600K551
CONN CIC FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE-B 95POS GOLD datasheet.pdf
PQ,MQS SOCKET HOUSING 3+24P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
NTC 33000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
SSD 4GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf