EPCOS (TDK) B72500T8140S160
B72500T8140S160 picture photo
Mfg. Part Number
B72500T8140S160
Brief Description
VARISTOR 23V 5A 0603
Datasheet Download
B72500T8140S160.pdf
Availability of B72500T8140S160
QUANTITY
B72500T8140S160 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72500T8140S160
Internal Part NumberEIS-B72500T8140S160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22.4V
Varistor Voltage (Typ)28V
Varistor Voltage (Max)33.6V
Current - Surge5A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts16VDC
Energy0.03J
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72500T8140S160
Related LinksB72500T, B72500T8140S160 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72500T8140S160 Details Description
Related parts for B72500T8140S160
CARDEDGE 36POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
LAMP MAG 1.2X 1.8X 2X 3.5X 2.2V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON C 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
CRYSTAL 19.6608MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf