EPCOS (TDK) B72520T200K72
B72520T200K72 picture photo
Mfg. Part Number
B72520T200K72
Brief Description
VARISTOR 29.7V 200A 1206
Datasheet Download
B72520T200K72.pdf
Availability of B72520T200K72
QUANTITY
B72520T200K72 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72520T200K72
Internal Part NumberEIS-B72520T200K72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package12,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge200A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy0.70J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72520T200K72
Related LinksB72520, B72520T200K72 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72520T200K72 Details Description
Related parts for B72520T200K72
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 310A Y1-CU datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
CABLE 40COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC463LH250 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf