EPCOS (TDK) B72587H3200K51
B72587H3200K51 picture photo
Mfg. Part Number
B72587H3200K51
Brief Description
VARISTOR 29.7V 800A RADIAL
Datasheet Download
B72587H3200K51.pdf
Availability of B72587H3200K51
QUANTITY
B72587H3200K51 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72587H3200K51
Internal Part NumberEIS-B72587H3200K51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy3.0J
Package / CaseRadial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72587H3200K51
Related LinksB72587H, B72587H3200K51 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72587H3200K51 Details Description
Related parts for B72587H3200K51
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
IC AMP FOR 802.11 SMD 20MCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
13+13 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
BIR RCPT CONT 1.5X0.8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 115VAC/28VDC datasheet.pdf