EPCOS (TDK) B72590D150A60
B72590D150A60 picture photo
Mfg. Part Number
B72590D150A60
Brief Description
VARISTOR 20V 10A 0402
Datasheet Download
B72590D150A60.pdf
Availability of B72590D150A60
QUANTITY
B72590D150A60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72590D150A60
Internal Part NumberEIS-B72590D150A60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)20V
Varistor Voltage (Typ)-
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge10A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts15VDC
Energy-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72590D150A60
Related LinksB72590, B72590D150A60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72590D150A60 Details Description
Related parts for B72590D150A60
BATTERY PACK NIMH 12.0V 700MAH datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 8MM datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf